Робота вчителя — особливості та способи

Робота вчителя хоч і приносить величезне задоволення, але важка та відповідальна. Через високий рівень стресу та інших несприятливих факторів педагог ризикує втратити здоров’я. Короткочасний стрес, пов’язаний з виконанням якогось складного проекту, може бути мобілізуючим. Однак, коли важливих цілей, цінностей або завдань не досягається протягом тривалого часу, тривалий вплив стрессорів може серйозно порушити функціонування організму.

Безсумнівно, вчитель на роботі піддається низці таких впливів.

Робота вчителя - особливості та способи

Багато дослідників проблеми проаналізували цю ситуацію та виділили чотири основні обставини, що викликають стрес, характерних для даної професійної групи: неналежна поведінка студентів, необхідність працювати в цейтноті, потреба у професійному задоволенні, неадекватні стосунки з колегами по роботі.

Основна причина стресу — нездатність приймати важливі рішення з одночасним величезним рівнем відповідальності за вжиті події, а також за події та поведінку учнів.

1. Негативні фактори у роботі вчителя

Виділяють 10 груп обтяжливих чинників, яким схильні вчитель і вихователь. Приклади навантажень у кожній із згаданих груп:

— Взаємодія вчителя та учня
Словесна агресія із боку студентів; проблеми із підтриманням дисципліни; навчання студентів, які не мають мотивації до роботи; участь як свідок в інцидентах посилення агресії між звинуваченнями; відсутність підтримки з боку батьків учнів; сварки між учнями та вчителем у класі.

— Керівництво / структура школи
Ієрархічний характер об’єкта; неучасть вчителів у прийнятті рішень; відсутність соціальної підтримки із боку начальства; погане спілкування у колективі колег, змагання між членами команди.

— Погані умови праці в освітніх закладах
Занадто багато учнів у групі; несприятливе співвідношення штату до витрат (немає роботи на повну ставку); надто мала кубатура приміщення.

— Зміни у системі освіти
Постійні зміни у професії вчителя, недостатня чи неадекватна інформація про внесені зміни.

— Оцінка роботи вчителів
Акцент на добрі результати з боку батьків підопічних; наглядовий контроль.

— Фактори, що обтяжують вчителів, які обіймають керівні посади

Нерозуміння з боку підлеглих; нереалістичні вимоги до вчителя на керівній посаді; надто багато контрольних заходів щодо підлеглих.

— Низький статус професії та низькі можливості просування по службі

Бути добрим учителем не означає автоматично просування по службі; немає можливості просування; зниження соціального статусу професії вчителя; розмір винагороди, не відповідає робочому навантаженню.

— заміни хворих колег

Непередбачуваність дати заміни; занадто багато учнів у групі/класі через заміну.

— соціальна невизначеність

Можливість звільнення внаслідок скорочення робочих місць, низький заробіток.

— неоднозначність ролі вчителя

сумніви щодо обсягу професійної відповідальності; незнання докладних професійних вимог; відчуття недостатньої професійної підготовки.

Немає сумнівів у тому, що для того, щоб правильно виконувати свої обов’язки, вчитель повинен мати гарне здоров’я у кожній із чотирьох сфер – фізичної, розумової, соціальної та духовної. Ось чому так важливо дбати про себе.

2. Способи самодопомоги

— здоровий спосіб життя

Вчителі часто нехтують симптомами хвороби і применшують усі недуги через помилкове переконання, що вчитель незамінний і його «борг» — незалежно від усіх обставин — проводити уроки. Не ігноруйте соматичні симптоми, які є ознакою хвороби, та при їх появі звертайтеся до лікаря.

Варто пам’ятати, що нездужання також може бути причиною відпустки через хворобу, тому, якщо з’явилася така необхідність, залишайтеся вдома на кілька днів, щоб зарядитися енергією та відпочити.

В області здорового способу життя також варто звернути увагу на сон – саме під час нічного відпочинку організм відновлюється та має сили продовжувати працювати. Тривала робота не сприяє психічному та фізичному здоров’ю. Нестача сну викликають серйозні зміни у функціонуванні організму. Крім того, щоб подбати про здоров’я, знайдіть заняття, яке сподобається.

— винагородити себе

Кожній людині потрібне позитивне підкріплення. Нагорода, отримана від себе, має особливу силу, оскільки це відповідь реальні потреби. Пропозиції щодо винагороди себе: особлива, улюблена їжа (в дозволених кількостях, час від часу), зустрічі з привабливими, розумними, цікавими, успішними людьми, вирішення проблемних завдань (кросворди, математичні завдання, технічні проблеми), прослуховування улюбленої музики (вдома на самоті) , у групі на концертах — в залежності від переваг), заняття музикою (співати, грати на інструментах), перегляд або заняття спортом, радіо, телевізор, читання, покупки, релаксація, заняття йогою, дихальні вправи, сон.

— дистанція

Важливо вміти розрізняти професійне та особисте життя. Це надзвичайно складне заняття, на виконання якого потрібно багато навичок.

Бізнес з продажу б/у товарів в інтернеті

Як заробити на своїх сайтах в Інтернеті

Як почати заробляти на грі в покер