Що таке фінансова система SWIFT простою мовою

SWIFT – що це таке, якщо говорити простою мовою? Багато хто думає, що це платіжна система, однак це не так. Система SWIFT являє собою комплекс різних договорів і правил, на які орієнтуються іноземні банки, щоб переводити гроші клієнтів на рахунки в різні країни світу.

Міжнародна фінансова система SWIFT — це загрозлива зброя

SWIFT розшифровується як «Безпека для всесвітніх міжбанківських фінансових комунікацій», тобто спільнота всесвітніх міжбанківських фінансових телекомунікацій. Це дуже маленька організація, заснована майже 50 років тому в Бельгії. Організація невелика, тому вразлива для політичного тиску. Вона не належить будь-якому уряду, а являє собою асоціацію банків, згодних з вимогами уряду країни.

У світовій фінансовій системі функціонують інші міжнародні системи міжбанківських переказів грошових коштів, але SWIFT — це найпопулярніша і масова система. Завдяки їй різні міжнародні організації та компанії безпечно переводять один одному грошові платежі за договірною оплатою. Англійською мовою це «Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication», тобто, це колективне застосування всесвітньої міжбанківської фінансової комунікації.

Як працює система SWIFT?

Що таке фінансова система SWIFT простою мовою

По суті «Свіфт» — це канал миттєвої передачі інформації про перекази грошей, а також обмін цінними паперами, включаючи банки, фондові біржі, брокерські контори і навіть страхові компанії, використовуючи спеціальну мережу під назвою «SWIFTNet», яка працює як інтернет. У кожній країні є система для швидкого обміну інформацією, тому, коли перекази між установами і компаніями здійснюються всередині однієї країни, тут Свіфт не обов’язковий. Проблема починається тоді, коли платіжні перекази здійснюються між банками різних країн.

Крім того система SWIFT це свого роду стандарт, без якого неможлива жодна міжнародна фінансова операція. Кожен банк, який знаходиться в системі має свій унікальний код, завдяки якому програмне забезпечення системи виконує функцію збереження грошей. Цей код складається з 8 буквених символів. Перші чотири літери це код банку, наступні дві, це код країни, а останні дві літери – це код країни, де знаходиться банк.

Система «Свіфт» відрізняється від звичної платіжної системи Visa або Mastercard тим, що вона застосовується тільки в сфері міжбанківських переказів.

Що означає відключення від SWIFT?

У разі відключення якоїсь країни від міжбанківської системи SWIFT робить банківську систему цієї країни повністю ізольованою. Що це означає? Це означає, що населення цієї країни втрачає можливість відправляти за кордон або приймати з-за кордону грошові кошти через банківські перекази. Це означає, що система відключає розпізнавання кодів, а це не дає можливості здійснювати міжнародні перекази. У свою чергу, це означає повне відключення економіки і фінансової системи країни від обігу за кордоном. Це також може заблокувати використання деяких кредитних карт, заблокувати обмін валюти онлайн.

Відключення системи SWIFT ще не означає знищення країни

SWIFT

На перших порах параліч економіки в країні не буде повним, тому що країна може за домовленістю здійснювати міжнародні фінансові операції через банки інших країн. Наприклад, якщо взяти кризу в Росії, то уряд країни може використовувати банки Білорусі або іншої країни.

Наприклад, коли Іран був відключений від SWIFT у 2012 році, то банки Катару виконували деякі операції від його імені. Без системи «Свіфт» також можна здійснювати операції з готівкою або відправляти необхідну інформацію для переказів поштою або факсом – що звучить вкрай не серйозно.

Ніяких немає сумнівів, що відключення від SWIFT – це величезна перешкода і повна втрата позицій на міжнародній арені.

Наприклад, у зв’язку з російською агресією на Україні, Євросоюз заборонив проводити будь-які фінансові операції з Центральним банком Росії, тому різні санкції при їх сукупності стають величезною проблемою. Хоча Росія могла б використовувати альтернативну систему SWIFT, створену Китаєм. Тоді Китай отримає контроль над міжнародними переказами Москви, якщо він взагалі ще дозволить Росії підключитися до своєї системи.

Проблеми громадян коли банки країни ізолюють від міжнародної платіжної системи

Вся всесвітня фінансова мережа учасників системи SWIFT розділена на дві зони впливу – на трансатлантичну мережу і європейську фінансову мережу. Мережа трансатлантичних фінансових установ обслуговується в Америці, а європейська – в Нідерландах.

Як вже описано раніше що SWIFT – це міжнародна корпорація, до якої підключені банківські фінансові установи та інші користувачі. Всі учасники вільно взаємодіють між собою, пересилаючи різні повідомлення спеціальної форми, де вказано назву установи, текст і спеціальний код.

Коли банк відправляє платіж за кордон або підтверджує іншому банку фінансову угоду, він готує повідомлення, шифрує його і відсилає в спеціальний центр для проведення операції через мережу SWIFT, використовуючи спеціальний термінал. Одержувач документа розшифровує його і проводить фінансові операції, як зазначено в повідомленні. Заповнювати реквізити для використання каналу SWIFT необхідно англійською мовою.

Ось тут і починаються проблеми населення Росії, які ведуть бізнес. Вся справа в тому, що Swift веде відстеження міжнародних грошових транзакцій Росії. Після того, як Росію відключать, не буде способу стеження за російським капіталом. Більш того, це призведе до значних втрат інших країн. Проблеми виникнуть у тих, хто інвестував в Росію. Наприклад, в компаніях, що мають заводи, склади або філії своїх підприємств в Росії, так як вони будуть відрізані від свого майна. Значить, виникнуть проблеми із зарплатою простих людей, які там працюють.

Відключення російської банківської системи від світової економіки означає не тільки те, що Росія не може здійснювати зовнішні перекази, а й неможливі перекази інших країн до Росії.

Тому країни, які торгують з Росією не мають можливості, наприклад, заплатити за газ або нафту. Якщо немає можливості платити, то власники російських компаній можуть перекрити газ і нафту. Є країни, які забезпечують себе на 100% енергоносіями, купуючи газ і нафту тільки в Росії. Якщо це трапиться, то уряди країн відмовляться купувати ресурси в Росії, вважаючи її ненадійним партнером.

Як правильно інвестувати з малою сумою грошей

Як просунути сайт на верхні рядки пошуку

У чому подібність між криптовалютами та золотом