Державна грошова система: золотий стандарт

У кожної людини є гаманець з грошима, але купюри, які там знаходяться, нічого не варті. По суті це державний борг у паперових грошах, які нічим не підтверджені і держава ніколи цей борг не поверне. Гроші, якими користується людство на цей день, колись були зовсім інші. Вони мали певну цінність, яка покривалась золотом. Тепер банкноти не мають цінності, вони забезпечуються лише довірою людей. Чому так відбувається? Як влаштована сучасна фінансова система? Про все це написано у статті.

Гроші та грошова система держави: від бартеру до золотого стандарту

Державна грошова система: золотий стандарт

Із виникненням землеробства та мануфактури виникла потреба в обміні товаром. Поступово первісні суспільства розвивались, ставали дедалі складнішими і збільшували виробництво товарів. Для обміну виробленої продукції доводилося витрачати багато часу для пошуку товару, який би влаштував обидві сторони, іноді такого товару не було і люди опинялися у безвихідному становищі. І лише пізніше було знайдено універсальний товар, який був потрібний усім – це гроші.

Проте виникла проблема, який товар буде найкращим в якості грошей?  Проблема була в тому, що в кожній країні був свій універсальний товар: у кого чай, у кого кава, у кого сіль та інше.

З усіх запропонованих варіантів коштовний метал було визнано найкращим накопичувачем багатства. Тому в якості грошей було обрано золото та срібло. Перевагу золоту віддали тому, що:

  • зручно перевозити;
  • простіше зберігати – метал не висихає та не псується;
  • легко ділити, тому що золото пластичне;
  • просто стандартизувати;
  • обмежено у кількості.

На той час в різних країнах карбувалися свої монети. Вперше вони з’явилися в 7 столітті до н.е.

Пізніше почали шукати спосіб замінити монети, тому що вони були важкі для перевезення з міста до міста. Так спочатку з’явилися чеки. Коли купець вирушав зі свого міста до іншого, він залишав золоті монети у своєму місті у банку і брав папір із зазначенням суми, яку він залишив. Після прибуття в інше місто він за цією розпискою отримував свої гроші.

Виникнення золотого стандарту

До 18 століття країни почали вводити паперові гроші та накопичували золото. Трохи з годом банки вже мали можливість оцінювати свої грошові резерви  по кількості дорогоцінних металів. Прорив у банківській діяльності того часу зробила Англія, розробивши стандарт прив’язки золота до національної валюти,  .

У кожній країні стали створюватись Центробанки, які відповідали за золотий резерв, який покривав паперові гроші. Тому, якщо людина хотіла замінити банкноти у гривнях, вона йшла до банку, де могла отримати еквівалент гривні в золоті. Оскільки кількість паперових грошей, яких можна було надрукувати на протязі року обмежувалась резервом в золоті, то банкнот збільшувалось на 1,5%.

У цей період була забезпечена фінансова стабільність, яка гарантувала сталість цін, та курсу для обміну валют, що позитивно вплинуло на розвиток міжнародної торгівлі. Країни світу ввели золотий стандарт у 1717 році.

Падіння золотого стандарту

Благодатні роки золотого стандарту добігли кінця під час Великої депресії 1929 року та руйнівної Другої світової війни. Внаслідок банкрутства банків  країни почали шукати виходи з кризи.

Руйнівні війни та фінансові кризи скоротили золотовалютні запаси багатьох країн Європи. Країни ставали банкрутами і не могли забезпечити своїх паперових грошей золотом. Тому Америка запропонувала замінити золотий стандарт на доларовий, прив’язавши його до золота. Сталося це в липні 1944 року.

Використання доларового стандарту призвело до того, що люди втратили право вимагати в банках оплату паперових купюр золотом. У США заборонили конвертацію доларів у золото. Валюту багатьох країн прив’язали до ціни долара.

Десь через 30 років такої діяльності значно збільшилась кількість доларів у обігу, ніж їхній еквівалент у золотому резерві. Тому у 1971 році уряд Америки оголосив про вихід із золотого стандарту. З того часу настав кінець гарантованого покриття паперових грошей золотом.

Резюме

Якщо не діє золотий стандарт, то чи мають цінність паперові (фіатні) гроші? Звісно, що – ні. Чому тоді люди продовжують довіряти цим грошам? Головна причина криється у звичці. При користуванні паперовими грошима люди не відчувають проблем. Їх не цікавить золотий стандарт, у людей суб’єктивна віра в те, що їхні гроші будуть прийняті державними фінансовими установами та іншими людьми.

Банківська система та її роль в економіці держави

Як безкоштовно отримати Біткоїн

Як новачку почати заробляти в інтернеті без досвіду та знань