Банківська система та її роль в економіці держави

Що таке банк? Якщо пояснити доступною мовою – це фінансова установа, яка надає послуги, пов’язані з грошима. Тому одні люди поважають банківську систему, інші підозріло до них відносяться. Кажуть, що банки завжди у виграшу, що вони винні у всіх кризах і що вони ніколи не відбувають покарання. Коротше кажучи – привілейований бізнес, бо він ніколи не програє. Якщо він бере на себе високі ризики та отримує прибуток, ці гроші приватизуються. А якщо він має збитки, то вони не приватизовані, а узагальнені. Яке походження банківської справи? Що це означає для фінансової системи? І як банки заробляють? Відповіді на ці питання у статті.

Сутність банківської системи та її роль в економіці держави

Банківська система та її роль в економіці держави

Фінансова система — це набір інститутів, ринків та агентів, які прагнуть пов’язати людей, які мають гроші, з тими, кому потрібні гроші для фінансування проектів. Ця мережа складається з тих, хто хоче отримати гроші і влазить у борги, вони називаються позичальниками. А ті, хто має гроші і дає їх у позику – це кредитори. Ще є фінансові посередники – це ті, що пов’язують кредитора з позичальником.

Про них часто не згадують, але вони повинні бути, бо без них отримати фінансування було б дуже складно. Фінансові посередники служать для  встановлення контактів між кредиторами та позичальниками, знижуючи ризики та економлячи час. Сьогодні існує безліч посередників:

  • інвестиційні банки;
  •  пенсійні фонди;
  •  інвестиційні фонди;
  •  краудфандинги;
  • краудлендинги.

 Але найстарішим є традиційний банкінг.

Еволюція банківської справи

Зародження банківської справи почалося у стародавньому Єгипті ще у четвертому тисячолітті до нашої ери. Однак перші публічні банки зявились в четвертому столітті нашої ери у Римській імперії. Вони не лише приймали вклади, а й позичали під відсотки, обмінювали валюту та приймали грошові перекази.

Банкіри і міняли працювали, сидячи на лавках на громадських площах, і були джерелом сучасної банківської справи. А, у дванадцятому столітті  з’явилися перші приватні банки, які виконували широкий спектр фінансових операцій.

В чотирнадцятому столітті були створені ломбарди. Пізніше вони були перетворені на приватні банки, і деякі з них діють досі. Наприклад, Монте-дей-Паскі-ді-Сієна: створений у 1472 році, це найстаріший діючий банк у світі.

В Європі банківська система була створена у 17 столітті, коли   виник перший національний банк Англії. Таким чином він став першим центральним банком у світу.

Як працює сучасна банківська система?

Протягом усієї історії політична влада завжди була зацікавлена у контролі над економікою. Найбільш ефективним способом досягнення цієї мети є контроль попиту та пропозиції грошей через центральні банки.

Якщо гроші – це кров, а банки – вени, що зрошують фінансову систему, то центральні банки несуть відповідальність за визначення грошово-кредитної політики. Центральні банки є державними установами з високим рівнем самоврядування.

Грошово-кредитна політика

Вона заснована на контролі грошової маси за допомогою процентної ставки, ціни, за якою центральні банки позичають гроші традиційним банкам. З його допомогою вони можуть впливати на:

  • зростання або спад економіки;
  •  зростання або падіння цін;
  •  Інфляцію;
  •  обмінний курс з іншими валютами;
  •  безробіття.

Грошово-кредитна політика є найважливішим інструментом розвитку країни, і неправильне управління нею може призвести до того, що гроші практично впадуть в ціні або, навпаки, стануть дорогими.

 Традиційний банкінг

 Це установа, яка відповідає за посередництво між громадянами, компаніями або державними організаціями, які шукають фінансування, та тими, хто може його надати, щоб отримати прибуток.

Існує два невірних уявлення про те, як працює банк: що він позичає лише ті гроші, які йому принесли вкладники, і що, навпаки, банк може позичити навіть гроші, створені з повітря. Але – це не так. Бо, якби гроші були з повітря, то банки ніколи б не збанкрутували. Крім того, лише центральні банки мають право створювати гроші.

Але традиційна банківська система дійсно позичає набагато більше грошей, ніж дали вкладники. Тому, хоча банки не можуть створювати гроші, вони все ж таки дають більше грошей, ніж мають.

Вони роблять це на основі резервів, наданих вкладниками. Таке можливе, бо вкладники ніколи не просять повернути всі гроші відразу, що дає банку можливість позичити більше грошей, ніж він фактично має в резервах.

Висновок

Банки та банківська система є гарантом існування держави. Вони не створюють гроші, а пускають в обіг створений раніше борг, що являє собою справжні гроші. Це відомо як «ефект банківського мультиплікатора». Таким чином банкам вдається заощаджувати використання грошей, полегшуючи їхній обіг.

Як безкоштовно отримати Біткоїн

Як новачку почати заробляти в інтернеті без досвіду та знань

Заробіток у мережі для новачків з нуля, без вкладень