Як говорити з дітьми про гроші

Діти та гроші зустрічаються практично відразу після народження перших. Спочатку ця зустріч непряма, через батьків, їхню поведінку та здатність забезпечити турботу про дитину. Потім вони знайомляться особисто і що вийде з цього неминучого роману не скаже жоден провісник.

Дитина може перетворитися на скупердяя, який вважає кожну копійку, оцінює людей за вартістю піджака і не вміє заробляти більше 10 000 грн на місяць. Або у вічного утриманця, який чекає на подачок, живе в кредит, споживає і ніколи не може насититися наявним.

Або випадково вирости в заможну людину, з багатим духовним світом, з міцними сімейними узами та улюбленою роботою.

І все це закладається в ранньому віці в сім’ї. У вас, батьки, під крилом.

І хоча однозначної відповіді на запитання: як виховати самостійну, багату, усвідомлену і щасливу людину не існує, є моменти, без яких будь-які спроби перетворити вашу дитину на адекватну і багату підуть прахом.

Звідки беруться гроші?

Як говорити з дітьми про гроші

Але перш ніж перейти безпосередньо до дітей, давайте подивимося на себе: що ми знаємо про гроші? Чим є насправді гроші для нас?

Чи вважаєте ви гроші найсильнішим інструментом, який здатний вирішити всі проблеми? Чи приєднуєтеся до думки героя фільмів «Брат»: «Куплю всіх!»?

Чи ви вважаєте, що справжнє щастя не в грошах і вони лише відволікають заблукані душі від вічного прагнення світла?

Чому важливо усвідомити цей момент? Тому що діти вбирають те, що ви транслюєте! І ніяк інакше. Ваші слова мають нульове значення доти, доки ви не підкріплюєте їх практикою та своїм прикладом.

І область грошей потребує прикладу не менше, ніж здоровий спосіб життя та довірчі стосунки у парі.

Ваша дитина з самого початку повинна розуміти, звідки беруться гроші.

І зараз можливе для деяких буде неприємне відкриття про гроші (та їх доходи):

Гроші – це міра цінності, яку ви даєте світові.

Іншими словами: яку цінність ви даєте іншим, таку і отримуєте натомість, у тому числі й у грошовому еквіваленті.

Питання «задоволення», «соціальної значущості» тощо залишимо поза даною статтею.

І думка про цінність, як не дивно, набагато простіше пояснити дітям і на прикладі. Можна сказати: «дивися, я заробляю гроші за те, що допомагаю рахувати циферки/вести бухгалтерський облік. Це дозволяє мені купити їжу, заплатити за лампочки у домі та пограти з тобою у нову настільну гру». Конкретна цінність за конкретну роботу.

І якщо ви вважаєте, що заробляєте недостатньо, то настав час задуматися, чого не вистачає: оцінки ваших здібностей на даному місці роботи або ваших професійних навичок заради нових рівнів доходу?
Утриманець чи бізнесмен?

Але повернемося нарешті безпосередньо до дітей. Існують різні поради, які часто є діаметрально протилежними у питаннях фінансової освіти для дітей.

Але єдине, у чому сходяться всі експерти, що ставлення дітей до грошей набагато простіше виховувати тоді, коли у сім’ї вибудовані міжособистісні стосунки. Це означає, що сім’я любляча, у ній панує взаємна довіра. Батьки прагнуть зрозуміти своїх дітей, а діти не бояться бути відчиненими перед батьками.

У цьому випадку є поле для експериментів та для тестування різних методик.

Рекомендація в цьому випадку одна: починайте впроваджувати будь-яку навичку у вигляді гри, будь то іграшкова каса та покупка пластмасових яблук, або реальні магазинні «квести» на пошук найдешевшого морозива або найсвіжішого огірка.

Як і у будь-якої гри, у вас із вашими дітьми мають бути правила, певні межі, за якими стежать обидві сторони.

Якими вони можуть бути? Наприклад:

Дитина отримує кишенькові гроші раз на тиждень. Є недоторканна сума харчування або транспортні доходи, які видаються дитині. Сума видається стабільно і передбачувано, особливо, поки дитина мала (молодший шкільний вік).

Натомість дитина зобов’язується (добровільно) виконувати якісь домашні доручення.

За виконання додаткових завдань належить заохочення. Помив посуд замість мами, знайшов папку з документами, що зникла тиждень тому, або вирішив інше завдання/проблему — отримай бонус.

Дитині можна запропонувати якісь дрібні підробітки або навіть ідеї бізнесу, щоб вона почала сама заробляти і не залежати від батьківської «допомоги».

Як ви бачите, навіть тут можна простежити певну ієрархію: спочатку дитина отримує гроші просто так — вона утриманець. І це нормально, поки він малий і повністю залежить від вас, аж до одягання, харчування та походів у туалет.

Коли він стає старшим, починається період «трудової зайнятості»: є певні показники, за виконання яких вони отримують свою «зарплату». Це можуть ті самі «винести сміття» та «помити посуд», про які постійно говорять.

Далі починаємо заохочувати ініціативу та пропонувати вирішити конкретні проблеми. У цьому випадку дитина вчиться бачити чужі запити і перетворювати їх на можливості для зростання, зокрема грошового.

Чим старший він стає, тим більше навичок він отримує, тим більше він може зробити. І це варто заохочувати: якщо дитина замість того, щоб купувати на кишенькові гроші цукерки собі, купує та перепродає їх іншим дітям, то варто не сварити її, а увійти в частку, як інвестор. (До речі, саме так чинив із кишеньковими грошима Майкл Джексон, а його старші брати – витрачали).

На папері все виглядає просто та зрозуміло. На практиці доведеться застосовувати всі ті навички, яким вчить доросле життя: ставити цілі, мотивувати, шукати компроміси і домовлятися. І ці ж навички допоможуть дитині заробляти і зберігати людські якості, адже ми вчимо її чути інших.
Гроші та діти: як уникнути краху

На жаль, стимуляція грошима часто перетворюється на натуральний відкуп. Замість реальних стосунків із дітьми, дорослі видають гроші чи купують подарунки «щоб відстав». І тоді дитина справді починає бачити світ через доларові купюри.

Оцінка відбувається постійно: скільки коштує машинка? А скільки ти мені подаруєш? А скільки чекати, щоб ти заробив? А може, я зроблю менше, а ти заплатиш мені стільки ж?

Нестача тепла та реальної людської уваги штовхає на сурогатну заміну споживачем. Плюс сучасна культура зводить на п’єдестал покупки та витрати.

Якщо піддатися спокусі «дешево відкупитися» зараз, то людина не зрозуміє, не відчує звідки і як беруться гроші. У нього вони будуть з’являтися на перший запит. А коли джерело у вигляді батьків вичерпається, воно не зрозуміє, звідки взяти свіжу дозу. І піде простим шляхом: кредити, лотереї, нелегальні справи.
Чи бажаєте ви таку долю своїй дитині? Чи готові бути джерелом харчування для справжнього паразита, який виростає з тих, хто не вміє поводитися з грошима?

Якщо ні, то дотримуйтесь наступних принципів:

Починайте з себе – розберіться, звідки у вашому житті беруться гроші та встановіть адекватне ставлення до них;

Будуйте довірчі стосунки з дитиною – без розуміння та любові жодна з ваших порад не проб’ється в голову чоловічка;

Враховуйте різні стадії розвитку і розширюйте його знання, навички, навантаження;

Дозволяйте бути самостійним, відповідальним, активним;

Шукайте межу між «зарплатою» та «підкупом» — а якщо випадково перейшли, то виявіть волю і не дайте собі зайти надто далеко.

Інакше замість підприємця або професіонала, що любить свою роботу, вийде вічно незадоволений скиглій без грошей, що паразитує на вас і на інших.

Чудова перспектива, не знаходите?

Яка найкраща реклама в Інтернеті

Робота в Польщі на заводі

Робота в Польщі по біометрії