Як ділиться іпотека після розлучення

Тема статті сьогодні є складною. Розлучення завжди важка подія у житті сім’ї. А коли справа стосується поділу майна, то часом закінчуються такі відносини, зовсім плачевно. Люди стають не просто чужими, а іноді навіть ворогами.

Припустимо, молода сім’я, розраховуючи прожити щасливе і довге спільне життя, бере іпотечний кредит у банку строком на п’ятнадцять років і купує житло. Але життя йде і пара розуміє, що їхнім стосункам прийшов кінець. Майбутнє вони бачать по-різному, а тепер з’являється слово «розлучення». Пара починає з’ясовувати відносини щодо нерухомості.

Хто буде винен банку після розлучення? Кому дістанеться житло? Що робити? У цих питаннях сьогодні і розбиратимемося.

як ділиться іпотека після розлучення

Спільно нажите майно

Майно, придбане подружжям під час шлюбу, вважається їхньою спільною власністю і це закон (відповідно до Цивільного та Сімейного кодексів). Що стосується укладення шлюбного договору, ситуація інша, позаяк у ньому всі зобов’язання сторін розписані за пунктами, зокрема і порядок володіння нерухомістю. У разі відсутності шлюбного договору поділ майна може бути здійснений у період розлучення, а може, протягом перших трьох років після нього. Виходить, що квартира або будинок за законом має бути поділена порівну між подружжям. Зобов’язання з виплат також повинні здійснювати обидва колишні чоловіки, не враховуючи, хто з них був основним позичальником.

Без банку нікуди

Запам’ятайте, розлучення – не привід затримувати щомісячні платежі з іпотеки.

З’ясовуйте стосунки, але не доводьте ситуацію до того, що банк продасть з аукціону вашу нерухомість і ви залишитеся ні з чим. Банківська установа не цікавить ваші особисті стосунки та проблеми, з ними пов’язані. Квартира піде з аукціону, а з виручених грошей банк погасить ваш кредит, всі пені, штрафи та інші борги, а вам дістанеться частина, що залишилася, і діліть її між собою. Як видно, такий варіант далеко не найкращий. Залишаєтеся і без квартири, і без грошей.

Робіть все розумно і виважено. Для початку сповістіть банк, де ви оформляли іпотеку, про ваше розлучення. Ви просто зобов’язані це зробити відповідно до умов надання кредиту. Про всі значущі соціальні події в житті: будь то народження дитини, зміна роботи, втрата документів або розлучення, ви повинні повідомляти банківську установу. Спробуйте знайти найоптимальніший варіант самостійно. Може решту суми по іпотеці можна зайняти у когось і завдяки знайденим грошам погасити повністю іпотечний кредит. Після цього квартиру можна продати або розміняти і розійтися без скандалу та взаємних закидів.

Але такий варіант трапляється вкрай рідко. Тому, подивимося, як ще вибратися із ситуації. Вибір є завжди! Можна продовжувати сплачувати кредит, можна продати квартиру. При другому варіанті, звичайно, треба дозвіл банку. Самостійний продаж дасть кращий результат щодо грошей, ніж у тому випадку, якщо банк продаватиме її з аукціону. Але врахуйте, продаж нерухомості все одно відбудеться з певним дисконтом, тому що потенційний покупець навряд чи погодиться боротися зі складнощами, пов’язаними з придбанням житла, яке перебуває у заставі банку.

Подружжя добре заробляють? Вихід є!

У тому випадку, якщо подружжя повною мірою забезпечують себе матеріально, банк може запропонувати їм наступний варіант вирішення проблеми з житлом. Кредитна установа дозволяє здійснити продаж квартири, частиною отриманих коштів погасити залишок іпотечного кредиту, а решту розділити навпіл. І ці, що залишилися, подружжя використовують як початковий внесок для придбання двох нових квартир за програмою іпотеки.

Час йде

Варіант, коли обоє продовжують разом платити іпотечний кредит, не такий вже й поганий. Думайте про те, що після остаточної виплати банку ви зможете продати нерухомість за найкращою ціною. Вартість нерухомості з кожним роком збільшується, ціна зростає набагато швидше за інфляцію, в середньому відсотків на десять на рік, і вкладені гроші потрапляють під захист від знецінення. Якщо ви вирішили оплачувати іпотеку разом і далі, зверніться до банку із заявою. У ньому зазначте, що хочете платити кожен за себе. Нехай банківська установа внесе зміни до документів на вашу нерухомість, вказавши частки позичальників.

Банки – установи вперті

Банківська установа – структура серйозна, і в кожному окремому випадку перевіряє своїх клієнтів досконально. Варіант, розглянутий вище, не пройде у разі коли банк бачить, що один із подружжя не отримує достатнього офіційного доходу, щоб щомісяця самостійно гасити платежі. До того ж солідарна, спільна відповідальність колишнього подружжя виглядає в очах банківських службовців надійніше. Ну а якщо квартира, через яку виникло стільки проблем, однокімнатна, то й варіант розвитку подій вимальовується лише один – продовжувати платити, не вступаючи у конфлікти із кредитною установою. А все тому, що однокімнатну квартиру не можна поділити (неподільна річ), можна лише отримати частку у праві власності на таку нерухомість.

Все одно добиватимуся

Отримавши від банку відмову від усіх пропозицій, які б влаштовували подружжя, що розлучається, і, вважаючи, що банк занадто строгий і його відмови безпідставні, звертайтеся до суду. Суд поділить квартиру навпіл, звичайно, якщо не знайде жодних особливих обставин. Наприклад, якщо у колишнього подружжя є неповнолітня дитина, то той батько, з яким дитина проживатиме, по суду отримає більшу частину власності. Також у випадку, якщо один із подружжя не отримував офіційних доходів з причин неповажних, або ж завдав шкоди спільній нерухомості, суд також це врахує при розподілі часток. Після отримання ухвали суду, копію надішліть з банку. І тут кредитна установа має вчинити те, як вирішив суд.

Взаємозалежність

Пам’ятайте, що якщо ваша колишня половинка перестане під час вносити платежі по іпотеці, то банк у праві буде продати частину нерухомості позичальника, який порушує умови договору. Інтереси другої особи при цьому будуть обмежені. Вихід є – платіть за другу, колишню «половину», збирайте документи і знову ж таки через суд висувайте претензію.

Скрізь є свої підводні камені

Врахуйте кілька моментів, перш ніж приступати до розподілу іпотечної квартири. Якщо нерухомість була придбана до шлюбу одним із подружжя, а платежі виплачували вже спільно, то при розлученні друга половина має право на отримання компенсації (розмір – половина від здійснених платежів за все сімейне життя), або ж на частку нерухомості, що відповідає цим платежам.

Якщо шлюб був цивільним, то при розлученні людина, яка не є позичальником у банку, не може претендувати на нерухомість.

Висновок

Любіть одне одного, а щоб не було суперечок та конфліктів у разі розірвання шлюбу, укладайте шлюбний контракт. Успіхів!

Бізнес-план автомийки

Заробіток на дропшипінгу: плюси та мінуси

Як новачку заробити на YouTube

Комментарии 1

Добавить комментарий