Франчайзинг – що це таке: плюси та мінуси франшизи

Франчайзинг – один із способів ведення бізнесу. Дана концепція являє собою готову систему реалізації товарів і послуг, засновану на тісній співпраці юридично самостійних і відокремлених осіб, тобто франчайзера і франчайзі. Які саме аспекти охоплює франшиза? Ви самостійні з індивідуальним підприємцем? Чи є франшиза хорошим способом запуску бізнесу?

На всі питання знайдете відповідь у статті

 Що таке франшиза і франчайзинг

Франчайзинг

Франчайзинг – це ведення бізнесу двома підприємцями, одного називають Франчайзер – він  власник бренду, іншого називають франчайзі – це покупець франшизи. По суті це дві фінансово і юридично незалежні організації.

 При купівлі бізнесу франчайзі набуває право на товарний знак, інноваційні технології, способи ведення своєї справи від власника відомого бренду. При цьому франчайзі приймає на себе зобов’язання від франчайзера вести свою справу, використовуючи його концепцію.

Ці права надаються франчайзі за пряму або непряму фінансову винагороду у вигляді паушального платежу та/або роялті в період дії франчайзингового договору.

Паушальний внесок – це первісна оплата, яку підприємець вносить тільки один раз за використання брендової назви і товарного знаку. Фактично це внесок за франшизу.

Роялті – це стабільні грошові витрати франчайзі, які він періодично платить франчайзеру за торгову марку і підтримку бізнесу. Розмір роялті вказується в договорі, це може бути відсоток від доходу або фіксована плата. Фактично роялті – це вид абонентської плати за франшизу.

 Якщо сказати коротко своїми словами, то суть франчайзингу полягає в тому, що людина купує франшизу отримує повністю перевірену прибуткову технологію ведення бізнесу від відомої брендової компанії.

Що таке франшиза

Це, по суті, договір на право володіння товарним знаком відомого бренду, його найменуванням, авторськими правами на технологію та комерційну таємницю, які будуть застосовуватися в роботі створеної компанії. Це право вести свою справу під чужим розкрученим брендом,

Сторони франчайзингу

Франчайзер – це бізнесмен, який продає право на використання своєї ліцензії, товарного знаку, секретів технологічного процесу іншому бізнесменові, якого називають франчайзі.

 Переваги франшизи

Важливою перевагою франшизи є ведення бізнесу під відомим брендом, що дає підприємцю більше шансів виділитися серед конкурентів з самого початку відкриття бізнесу.

Таким чином, людина економить дорогоцінний час і гроші  необхідні для створення бренду. Підписавши договір з франчайзером, підприємець отримує доступ до ноу-хау, тобто до перевірених бізнес-рецептів. Це полегшує ведення бізнесу там, де у підприємця ще немає досвіду.

Крім того, франчайзери проводять навчання своїх ділових партнерів і його нових співробітників. Серйозна підготовка і вміле впровадження в роботу конкретної франшизи впливає на якість ведення бізнесу.

В рамках франшизи підприємець отримує кваліфіковану підтримку від франчайзера за наступними напрямками:

 • відкриття бізнесу,
 • пошук місця розташування приміщень;
 • узгодження умов співпраці з постачальниками;
 • коригування рівня запасів сировини і матеріалів;
 • підбір співробітників;
 • ведення бухгалтерії;
 • деякі франчайзери пропонують фінансову підтримку, щоб новачок почав правильно вести свою справу.

В рамках системи франчайзингу бізнесмен отримує кращі умови співпраці з підрядниками і постачальниками, а також йому будуть доступні пільгові закупівельні ціни.

Крім того, бізнесмен отримує вигоду від проведених маркетингових заходів, організованих франчайзером.

Завдяки співпраці з відомим брендом підприємець обмежує свої фінансові ризики, пов’язані з веденням бізнесу. Він також має набагато більше шансів подолати бар’єри входу на ринок, такі як:

 • доступність ринку;
 • правові норми;
 •  конкуренція з монополією;
 • високі вимоги до капіталу;
 •  уподобання клієнтів щодо відомих брендів.
Які недоліки франшизи

Власник бізнесу, який працює за франшизою повинен дотримуватися загальних правил, які обмежують його свободу у прийнятті рішень. Крім того, при запуску франшизи необхідно враховувати періодичні перевірки з боку франчайзера.

При виявленні будь-яких порушень бізнесмен може бути оштрафований.  Неодноразові порушення можуть бути підставою для розірвання договору.

При приєднанні до системи франчайзингу власник нового бізнесу повинен платити не тільки початковий внесок за франшизу, а й періодичні внески за продовження роботи під брендом.

 Крім того, йому можуть нав’язувати плани продажів, які впливають на суму одержаного доходу і величину плати (роялті) за ведення свого бізнесу.

При неефективному управлінні франчайзером своїм бізнесом, це може негативно відбитися на франчайзі, наприклад, невдалі інвестиції, неефективні рекламні кампанії, погана стратегія розвитку або введення невигідної цінової політики.

На що слід звернути увагу франчайзі перед підписанням договору

Перш ніж зважитися на ведення бізнесу по франшизі, необхідно ознайомитися з усіма її аспектами, як можливостями, так і ризиками.

На ринку вже існує досить багато концепцій франшизи. Варто заощадити свій час і проаналізувати всі пропозиції. Вибір успішного франчайзера – це дуже важливо. Тут треба розуміти, що під час роботи за франшизою може виявитися, що запропонована модель співпраці невигідна для франчайзі.

Уважно ознайомтеся з умовами співпраці, якщо ви вже визначилися з конкретною системою франчайзингу. Важливо ознайомитися з платою за франшизу, обсягом відповідальності, а також прибутком, який пропонує франчайзер за договором.

Рекомендується обговорити положення договору, щоб отримати найкращі умови.

Франшиза і незалежність у підприємницькій діяльності 

Основа будь-якого бізнесу – це незалежність. Адже одним з найважливіших факторів, що спонукають розпочати власну справу, є здатність приймати самостійні рішення. Звичайно, запуск своєї компанії за франчайзинговою системою дає підприємцю менше свободи у прийнятті рішень.

Франчайзі підпорядковується стандартам франчайзера і повинен здійснювати свою діяльність відповідно до готової бізнес-моделі. Циклічні перевірки обмежують свободу в рамках підприємницької діяльності, а необхідність виконання планів продажу є прокляттям для деяких франчайзі.

З іншого боку, коли власник бізнесу програє, він отримує повну підтримку від співпраці з франчайзером, що збільшує його шанси на успішне ведення бізнесу.

Повної незалежності підприємця, який  працює по франшизі не буває. Ступінь свободи, яку отримує підприємець, що працює по франшизі, і веде свій бізнес під ім’ям відомого бренду, багато в чому залежить від обраної бізнес-моделі.

Багато чого ще залежить від того, як франчайзі укладе контракт з франчайзером.

Резюме

Як стверджують круті бізнесмени, прибуток від роботи по франшизі завжди хороший. Але все залежить від контракту. Можна значно зменшити свій дохід, працюючи по франшизі, якщо не уважно прочитаєте і підпишете невигідний для вас договір.

Юристи радять, перш ніж оформляти договір потрібно провести переговори і обговорити всі питання.

Як новачкові знайти прибуткову нішу для бізнесу

Як заробляти в Інстаграм: поради від експертів

Як заробляти гроші на перегляді відео Ютуб

error: Вміст захищений!!